Obrzędowość

„Druhowie motywowani są do całorocznej pracy przez system zdobywania stopni i sprawności, a także system odznaczeń własnych drużyny. Najwyższym odznaczeniem w „Szarotce” jest plakietka drużyny (tzw. „Czarna Szarotka”), naszywana na lewy rękaw i noszona z dumą przez najbardziej zasłużonych członków drużyny.

 

Chociaż jak do tej pory śpiewamy mało, mamy swoją piosenkę. Jest nią „Zielony płomień”.

 

W drużynie zachował się stary zwyczaj, sięgający do korzeni harcerstwa i wzmacniający naszą duchową więź ze skautami całego świata. Nosi on nazwę „Five o’clock” i polega na wspólnym odpoczynku przy herbacie i ciastkach o godzinie 1700. Five o’clocki mają miejsce na niektórych wyjazdach drużyny.

 

Turystyczne podejście do harcerstwa, to coś czym przez lata szczyciła się nasza drużyna. Nierzadko wykazujemy skłonność do przemierzania sporych dystansów na własnych nogach.”

 

Można wyróżnić takie elementy:

 1. Powitanie i pożegnanie – gest wschodzącego/zachodzącego słońca + iskierka na pożegnanie;
 2. Barwy drużyny – chusta zielona i czarna; zielona – kolor lasu, przyrody, czarna – kolor symbolizujący trud, ale też Górny Śląsk; dodatkowo chusta obszywana na czarno po zdobyciu stopnia młodzika;
 3. Oznaczanie stopni – metalowe na pagonach, po zdaniu próby harcerza nad oznaczeniem stopnia musi znajdować się numer drużyny. Od stopnia ćwik można oznaczać na berecie.
 4. Odznaczenia na mundurze – Po zdaniu próby na harcerza zdającemu przyznaje się lilijkę w miejsce krzyża. Krzyż można otrzymać w dowolnym momencie gdy rada uzna że kandydat wykazuje się harcerska postawą jednak najpóźniej otrzymuje się go wraz ze stopniem młodzika.
 5. Nazwa/godło drużyny – Nazwa: “Szarotka”; Godło: Połówka kwiatu i połówka kompasu.
 6. Bohater drużyny – Antoni Powiecka;
 7. Plakietka drużyny – „Czarna Szarotka” przyznawana wywiadowcom i wyżej po wykonaniu indywidualnej próby lub na wniosek drużynowego. Plakietka jest wzorowana na oznaczeniach 21 brygady strzelców podhalańskich jednak by uniknąć problemów z MONem tło z granatowego zostało zmienione na czarne.
 8. Oznaczenia specjalne – Prób Drola można ją otrzymać po zdaniu karty próby. Możliwość zdawania jest przyznawana na wniosek starszyzny drużyny. Pierścienie na chuście muszą być wykonane własnoręcznie lub otrzymane za zasługi.
 9. Piosenka drużyny: „Zielony płomień”;
 10. Five o’clock na wyjazdach
 11. Inne zwyczaje: drużyna rozmawia normalnie przy posiłku, strażnik ognia pełniąc swoją funkcję siedzi wraz z innymi w kręgu (nie zostaje w tyle, nie siada wewnątrz koła) i może normalnie uczestniczyć w ognisku (śpiewać, wypowiadać się itp.) Na strażnika ognia nominuje się harcerza, który ma prawo odmówić.
 12. Spotkania Rady Drużyny przy planszówce
 13. Nakrycie głowy: nakryciem głowy w naszej drużynie jest zielony beret
 14. Umundurowanie: W mundurze standardowo, jak w całym naszym hufcu, rękawy są podwinięte co symbolizuje gotowość do działania. Sprawności WYSZYWAMY! głównie na czerwono z wyjątkiem sprawności mistrzowskich i trzygwiazdkowych w których używamy czarnych elementów.

Zachowanie na apelach:

W przypadku wyczytania druha na apelu musi on coś odpowiedzieć zatem:

 1. W przypadku nadania/zdania służby mówimy, „Służba”.
 2. W przypadku nadania funkcji/stopnia/sprawności mówimy, „Ku chwale ojczyzny”.
 3. W przypadku pochwały/nagrody mówimy, „Rozkaz”.
 4. W przypadku otwarcia próby na sprawność/stopień mówimy, „Rozkaz”.
 5. W przypadku otrzymania nagany mówimy, „Przyjąłem”.
Reklamy